Ravandalı Kadınlar Derneği

Ravandalı Kadınlardan Evlerinize Bereket

Kilis Lezzetleri

Kilis mutfağı zengindir. Mutfağımız, baharat, zeytinyağı, et ve tahıl ile yapılan birbirinden lezzetli geleneksel yemeklere sahiptir. Bunun yanında, sebze ağırlıklı yemekler de mevsimine uygun olarak yapılmaktadır. İmece usulü birlikte yapılan ve yenilen yemekler ile mutfağımız sosyal bir özelliğe de sahiptir. Değişen dünyaya rağmen geleneksel yemek yapma kültürümüzü sürdürmeye çalışmaktayız.

Kilis Tava

Malzemesi: 1 kg koyun etinden orta yağlı kıyma, 150 gr taze biber, bir bağ maydanoz, iki orta boy soğan, bir tatlı kaşığı tuz, üç adet orta boy patlıcan veya patates, üç adet orta boy domates.

Yapılışı: Soğan, taze biber ve maydanoz ince ince kıyılır. Tuz ve karabiber katılır. Bu karışım et ile iyice yoğrulur. Daha sonra zırh ile çekilir. Patlıcan veya patates soyulur, ince dilimler halinde dilimlenerek az tuz atılıp suyu sıkılır. Daha sonra patlıcan veya patatesler tepsiye dizilir. Üzerine yoğrulan kıyma yayılır. Etin üzerine veya etrafına dilimlenmiş domates ve taze biber dizilir. Fırına verilir. Sıcak olarak servis yapılır.

Oruk

Malzemesi: Üç su bardağı çiğ köftelik bulgur, 1 kg orta yağlı makinede iki kez çekilmiş veya dövülmüş et, iki çorba kaşığı nane, bir baş sarımsak, yeterince kırmızıbiber, karabiber ve tuz.

Yapılışı: Bulgur tepsiye konulur. Su ile ıslatılır. Kaşıkla karıştırılır. Soğan ve sarımsak çok küçük olarak üzerine doğranır. Nane, kırmızıbiber, karabiber ve tuz ilave edilerek yoğrulur. 20-25 dk sonra et karıştırılır. Yumuşayıncaya kadar yoğurma işlemine devam edilir. Köfte tepsinin bir yanında toplanır. Sıkımlanır ve sıkımlar şişlere dizildikten sonra hafif meşe kömürü ateşinde pişirilir. Eğer istenirse sıkımlar ızgara köfte şekline de dönüştürülebilir.

Firik Pilavı

Malzemesi: 3 su bardağı firik, 1 su bardağı bulgur, 1 su bardağı nohut, 750 gr kuşbaşı et, 3 çorba kaşığı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber

Yapılışı: Nohut ayıklanır. Yıkanır. Akşamdan üzerini geçecek kadar su ile ıslatılır. Nohut, tuz, et ve altı su bardağı su düdüklü tencerede etler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişen etler bir tabağa alınır. Nohut ve 6 su bardağı et suyu çelik bir tencerede tekrar ateşe konur. Kaynayınca ayıklanmış, yıkanmış firik ve bulgur ilave edilir. Kısık ateşte suyunu çekinceye kadar ve firikler yumuşayıncaya kadar pilav gibi pişirilir. Suyu az gelirse sıcak su ilave edilir. Etler yağda birkaç kez kavrulur. Yağı pilava süzülür, karıştırılır. Üzerine karabiber serpilir. 10 dk dinlendirilir. Firik pilavı tabağa alınır ve üzerine etler dizilir.