Ravandalı Kadınlar Derneği

Ravandalı Kadınlardan Evlerinize Bereket

Biz’den Haberler

Fiba Oyunları ve Özyeğin Üniversitesi (14.10. 2017)

14 Ekim 2017 tarihinde Dernek Başkanı Emel Yılmaz ve üye Şaziye Boşnak Özyeğin Üniversitesi’nde “Kırsalda Kadın Olmak” ve “Ravandalı Kadınlar Derneği” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Bu yıl 4. sü yapılan Fiba Oyunları’nda Ravandalı Kadınlar Derneği stant kurdu ve doğal yöresel ürünlerinin satışını yaptılar.

Ravandalı Kadınlar Derneği Kahramanmaraş Tarım Fuarına Katıldı (28-29.09.2017)

28-29 Eylül 2017 tarihlerinde Kahramanmaraş Tarım Fuarı’na katıldık. Kilis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden, ürünlerimizin sergilendiği bir stant tahsis edilmiştir. Ravandalı Kadınlar Derneği Başkanı Emel Yılmaz ve üye Şaziye Boşnak, Fuarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Basın Yayın ve Enformasyon Dairesinden Erdem Bağcı ile bir görüşme gerçekleştirdiler. Bu tanışma vesilesi ile Erdem Bağcı sosyal medya hesapları üzerinden Ravandalı Kadınlar Derneği’nin tanıtımını gerçekleştirdi.

Kilis Katmeri ve Kilis Üzümü Festivali (15-17. 09. 2017)

15-17 Eylül 2017 tarihlerinde Kilis Belediyesi tarafından Kilis merkez ve Musabeyli ilçesi Çayıraltı köyünde gerçekleştirilen festivale dernek üyesi 5 kadın katılım gösterdi. Ravandalı Kadınlar Derneği her iki yerde de stant kurdu. Özellikle Çayıraltı köyünde dernek ilgi odağı oldu. Kilis Valisi Dr. Mehmet Tekin Arslan,  Musabeyli Kaymakamı Ertuğrul Avcı, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara standa ilgi göstermişlerdir.

6.Ravanda Bağ Bozumu Şenliği (13.09.2017)

Ravanda Bağ Bozumu Şenliği’ nin bu yıl 6. sı 13 Eylül 2017’de Dutluca Köyünde gerçekleştirildi. Festivale civar köylerden katılım oldukça yüksekti. Festivale çevre köylerden, Kilis’ten, Gaziantep’ten ve İstanbul’dan yaklaşık 300 kişi katıldı. Bu yıl İstanbul’ dan ve Gaziantep’ten gelen misafirlerin festivale önemli katkıları oldu. Özellikle İstanbul’dan katılım sağlayan Fiba Gönüllüleri ekibi, festival yemek dağıtımı organizasyonunda destek olmuşlardır

Gaziantep Belediyesi Kent Konseyi üyeleri bu yıl ilk kez festivalimize katıldılar ve Ayşe Teymur sosyal medya hesabından festival fotoğraflarını paylaşarak Ravandalı Kadınlar Derneği’ ne misafirperverlikleri ve organizasyon dolayısıyla teşekkürlerini belirten bir mesaj atmıştır.

Festivalde her yıl olduğu gibi En Güzel Kilis Keçisi, En Güzel Kilis Karası Üzümü, En Güzel Kilis Yemekleri Yarışmaları düzenlenerek derece alanlara ödülleri verildi. Dernek başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, dernek çalışmalarını ve bireysel deneyimlerini anlattıkları konuşmalar yaptılar. Festival, başta dernek üyesi kadınlar olmak üzere ev sahibi köyün yönetim ve organizasyon becerilerinin artmasına ve özgüven kazanmalarına da olanak sağladı. Toplu yenen yemek ve halaylarla son bulan festival, Ravandalı Kadınlar Derneği’nin inşasına bir tuğla daha koymuş oldu.

Ravanda Bağ Bozumu Şenliği’ ne her yıl daha fazla katılımın olması festivalin köyler tarafından sahiplenildiğini göstermektedir.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinlikleri (08.03.2017)

Ravandalı Kadınlar Derneği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 8 Mart 2017 tarihinde  Kilis Belediye’sinin düzenlemiş olduğu etkinliğe katılmıştır. Bu etkinlik kapsamında Kilis Cumhuriyet Meydanı’ nda farklı STK’ lar stantlar kurmuştur. Çeşitli müzik ve danslarla alan adeta bir festival alanı halini almıştır.

Ravandalı Kadınlar Derneği üyesi kadınlar köy arabaları ile erken saatlerde alana gelerek stantlarını kurmuştur. Kendi ürettikleri çeşit çeşit doğal ürünleri stantlarında sergileyen kadınlar Vali Bey’in beğenisini kazanmıştır. Vali Bey etkinlik kapsamında stantları tek tek gezmiş Ravandalı Kadınlar Derneği’nin standının yanına geldiğinde ise “ İşte şimdi Kilis’te olduğumu hissettim. Bu stant buram buram Kilis kokuyor” demiştir. Sonrasında Dernek Yönetim Kurulu üyesi Emel Yılmaz’dan dernek faaliyetleri ile ilgili bilgi almıştır

Ravanda Şenliği’nin Bu Yıl 4’üncüsü Gerçekleştirildi (05.09.2015)

Musabeyli İlçesine bağlı Aşağı Kalecik Köyü’nde bulunan ilkokulun bahçesinde gerçekleştirilen festivale, Vali Yardımcısı Çetin Kılınç, İl Özel İdare Sekreteri Mustafa Bolat, Polateli Kaymakamı Adem Uslan, Kilis Valiliği Özel Kalem Müdürü Murat Hüseyin Türkmenoğlu ve proje köylerinden muhtarlar katıldı.

Bu yıl gerçekleştirilen festivalin en önemli özelliği, Aralık 2014 yılında resmi olarak kurulan Ravandalı Kadınlar Derneği’nin ev sahipliğinde yapılmasıydı. Ravandalı Kadınlar Derneği Başkanı Hatice Fellahoğlu, festivalin açılışında bir konuşma yaparken, protokole armağan edilen dernek ürünleri de beğeni topladı.

Festival kapsamında oluşturulan çocuk korosu izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Bunun yanı sıra “En Güzel Kilis Keçisi”, “En Güzel Kilis Karası Üzümü” ve “En Lezzetli Kilis Yemekleri Yarışması” gerçekleştirildi.

Festivalin sonunda Ravandalı Kadınlar Derneği’ne destek olan katılımcılara Derneğin rozeti takılarak fahri üyelik sertifikaları Hatice Fellahoğlu tarafından takdim edildi.

Festival ile ilgili basında çıkan haberler:

http://www.milliyet.com.tr/ravanda-festivali-nin-bu-yil-4-uncusu-kilis-yerelhaber-963649/

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/kilis-haberleri/ravanda-festivali-nin-bu-yil-4-uncusu-gercekles_165894

http://www.songundem.com/haber/16722665/